Co to jest ubezpieczenie Cargo
 

Wyobraź sobie, że zamówiony przez Ciebie kontener z towarem, płynie wraz z setkami innych kontenerów na jednym ze statków po Atlantyku. Pech chciał, że za chwilę statek ten będzie musiał zmierzyć się z żywiołem w postaci huraganu Michael. Ryzyko uszkodzenia towaru lub jego całkowite zniszczenie w zetknięciu z wiatrem wiejącym 200 km/h znacząco wzrasta. Jakiego zabezpieczenia potrzebujesz, aby w tej sytuacji spać spokojnie i nie martwić się o straty dla swojej firmy?

Należy nadmienić, że oczywiście, żaden statek nie odważy się zbliżyć do rejonu zagrożonego huraganem, ale zamawiając towar powinniśmy być świadomi zagrożeń i przygotowani na różne sytuacje.

W tym miejscu zatrzymajmy się przy rzeczy najważniejszej. Co w takiej sytuacji będzie zabezpieczało nasze interesy, zakładając, że jesteśmy właścicielem tego towaru?
 

OC przewoźnika, czy ubezpieczenie cargo?
 

Jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Tylko i wyłącznie ubezpieczenie Cargo. Dlaczego? Gdyż w tym przypadku mowa o szkodzie spowodowanej siłą wyższą, a OC przewoźnika tego nie pokrywa.
 

Patrząc na sprawę szerzej. Czym jest OC przewoźnika, a czym ubezpieczenie Cargo?

Mienie jest chronione przez obydwa rodzaje ubezpieczeń z tą różnicą, że OC przewoźnika, chroni interesy przewoźnika. Jeżeli ten przewoźnik we właściwy sposób wywiązuje się z umowy, w chwili uszkodzenia towaru, właściciel uzyska odszkodowanie zgodne z konwencją CMR. Będzie to wypłata nie większa niż 0,83 SDR za kilogram ładunku.

 

Korzystając z ubezpieczenia Cargo, zabezpieczony jest interes właściciela towaru i w momencie uszkodzenia lub straty mienia, otrzyma on rekompensatę finansową do pełnej wartości powstałej szkody. Co ważne, ubezpieczenie Cargo jest wypłacane szybko, co jest niezwykle istotne.
 

Nad czym należy się jeszcze zastanowić? Nad rodzajem klauzuli:

  • Institute Cargo Clauses (A) 1/1/09
  • Institute Cargo Clauses (B) 1/1/09
  • Institute Cargo Clauses (C) 1/1/09


Jako, że pierwsza jest tzw. ubezpieczeniem od wszelkich ryzyk (all risks), czyli obejmuje ryzyka straty lub uszkodzenia przedmiotu ubezpieczenia (z wyjątkiem wyłączonych postanowieniami klauzul wyłączeń), to jest to właśnie ta klauzula która powinna nas interesować.

We frachcie lotniczym będą to Instytutowe Klauzule Ładunkowe (lotnicze) 1/1/09, które mają taki sam zakres ubezpieczenia jak ICC (A) 1/1/09, ale uwzględniają specyfikę transportu lotniczego.
 

Podsumowując. W chwili, gdy transportujemy towar z miejsca A do B, należy temat ubezpieczenia Cargo przynajmniej rozważyć, aby wiedzieć jakie są konsekwencje, gdy się na ubezpieczenie Cargo, z jakiegoś powodu nie zdecydujemy. To pozwoli nam na podjęcie świadomej decyzji. Jako, że temat ubezpieczeń jest dość szeroki, zawsze warto dopytać o interesujące szczegóły swojego spedytora, do czego zachęcamy.