Pewnie nie raz zastanawiałeś się jak będzie wyglądać Twoja praca w przyszłości. Według najnowszych prognoz, w ciągu najbliższych kilku lat, udział robotów w naszym kraju, w różnych gałęziach przemysłu znacznie wzrośnie. Głównie ze względów spowodowanych niedoborem odpowiedniej ilości kadry, jak również zwiększającą się wysokością płacy.

 

 

Trochę historii

 

Początek ery robotów przypada na lata 60 te XX wieku, kiedy to w fabryce General Motors, użyto pierwszego z nich, o nazwie Unimate. To dokonanie, zapoczątkowało erę robotyki w przemyśle.

 

Nowe technologie w TSL

 

Na rynku funkcjonuje już wiele firm, które zajmują się rozwiązaniami technicznymi oraz produkcją elementów wyposażenia w różnych postaciach. Dzięki temu zastosowanie robotów w przemyśle, sukcesywnie się podnosi. Mogą one już nie tylko podnosić czy przenosić, chwytać, układać, pakować, co jest ułatwieniem m.in. w procesie magazynowania. Posiadają także czujniki zmysłów, czucia, wzroku, co ułatwia pracę, także w procesie produkcyjnym. Obecnie pracuje się także nad robotami, które zapewniałyby nie tylko rozładunek, ale i optymalny załadunek jednostek towarów. Przewiduje się nawet, że niedługo trend robotyki, stanie się bardziej widoczny i będzie na porządku dziennym.

 

Robot w roli kierowcy

 

Ostatnio coraz częściej mówi się o roli robotów w transporcie. Nie chodzi już tylko o pracę z ładunkami. Podejmowane są próby zastąpienia człowieka w roli kierowcy. Z wielu powodów wydaje się, że jest to jeszcze odległa przyszłość, przede wszystkim ze względu na brak regulacji prawnych i odpowiedzialność „kierowcy”.

Zauważono także potencjał robotów do wykorzystania w branży logistycznej, gdzie korzyści zauważają nie tylko pracownicy, ale również klienci np. w szybkości dostaw czy jakości usług.

 

Drony na porządku dziennym?

 

Przykładem nowoczesnych rozwiązań, są znane wszystkim w ostatnim czasie drony. Z konieczności redukowania emisji zanieczyszczeń i kosztów ponoszonych za masowy transport implementuje się zastosowanie dronów w branży TSL. Mówi się, że drobne przesyłki będą mogły być odbierane z sortowni przez małe mobilne roboty. Co istotne, będzie można je śledzić za pomocą aplikacji. Robot w momencie zbliżania się do budynku będzie wykonywać połączenie do odbiorcy, informując go o nadchodzącej dostawie i przesyłając indywidualny kod odbioru.

Duże przesyłki natomiast nadal dostarczane będą przez kurierów, jednak ze wsparciem specjalnych robotów, przystosowanych do przenoszenia ciężkich ładunków. Już dziś w porcie w Gdyni implementuje się rozwiązanie, aby drony za pomocą zamontowanych w nich kamerach, mogły być wykorzystywane do monitorowania i nagrywania portu w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

 

Roboty e-commerce

 

Żyjemy w dobie e-commerce, gdzie rosnące wagi oraz liczby przesyłek, stwarzają konieczność szukania nowych alternatywnych rozwiązań w branży logistycznej. Coraz więcej firm, zajmuje się także drobnymi zamówieniami złożonymi drogą elektroniczną, które wymagają pobrania z magazynu i zapakowania ręcznego. W związku z tak dużym popytem przewiduje się, że niedługo w branży logistycznej,  zaangażowane zostaną roboty, które wesprą pracowników. Dzięki temu, też pomysły wcześniej niemożliwe do zrealizowania staną się osiągalne.

 

Roboty na świecie

 

W ostatnim czasie, na rynkach światowych zaobserwowano znaczny wzrost popytu na roboty przemysłowe. W takich krajach jak Japonia czy Korea Południowa na 10 000 pracowników przypada średnio 530 robotów.

Polskie firmy, jeżeli chcą utrzymać swoją konkurencyjność na rynku światowym, powinny poważnie pomyśleć o tego typu inwestycjach.

 

Przyszłość robotów

 

Udział robotów, współpracujących z ludźmi, ma umożliwić między innymi obniżenie kosztów przedsiębiorstwa, a przy okazji zwiększy jego wydajność. Przewiduje się, że w przyszłości możliwy będzie leasing i wynajem robotów.

 

Jedno jest pewne. Roboty z pewnością będą wspierać logistykę, pytanie na jaką skalę i kiedy nastąpi przełom? Czy dojdziemy do momentu, gdy robot zacznie mieć przewagę nad pracą człowieka? Patrząc na obecny rozwój technologii, można śmiało wnioskować, że robotyka w przemyśle będzie bardzo istotna, ale nigdy nie zastąpi człowieka w tych momentach, kiedy będzie trzeba podjąć decyzję, zareagować na problemową sytuację. Nie da się też ukryć, że biznes to nie tylko procesy, ale również relacje i zaufanie do partnera.